Фторування емалі зубів - спосіб профілактики карієсу
Кожній людині хочеться мати красиві, а головне - здорові зуби. Сьогодні ми найчастіше вживаємо їжу, яка легко прожевивается і швидко перетравлюється. При цьому зуби не отримують тієї навантаження, на яку вони розраховані від природи. Емаль зубів, в результаті активного розмноження бактерій в ротовій порожнині, стає чутливою до холодної і гарячої їжі, втрачає свої захисні функції і більшою мірою пошкоджується карієсом. Щоб уникнути захворювання, необхідно зміцнювати емаль. Один із способів - фторування зубів, яке стоматологи рекомендують починати проводити вже з малих років.
Фтор, поряд з кальцієм і фосфором, є одним з найбільш важливих мікроелементів, необхідних для правильного росту, розвитку зубів і підтримання їх доброго стану на довгі роки. Слід знати, що препарати, що застосовуються в стоматології для профілактики карієсу, - це не чистий фтор, а його сполуки - фториди. Останні знижують розчинність емалі, сприяють її відновленню, знижують ступінь виділення кислот бактеріями, які "населяють" зубний наліт.
Розрізняють фторування просте і фторування глибоке.
Просте фторування
Просте фторування може бути проведено двома методами. Перший - виготовлення зубних кап. Стоматолог виготовляє індивідуальні зліпки, внутрішня порожнина яких заповнюється фторсодержащим препаратом. Капи накладають на зуби і знімають через 10-15 хвилин. Для отримання максимальних результатів необхідно провести від 10 до 15 процедур.
Другий метод - покриття зубної емалі фторлаком. Процедура починається із зняття зубного нальоту. Після цього спеціальним пензликом на поверхню зубів наноситься лак, який підсушують лампою. Дітям, щоб отримати найкращий ефект, досить двох покриттів зубів в рік, якщо почати відразу ж після їх прорізання і повторювати процедуру до 13-14 років щорічно. Однак при описаних методах профілактичний ефект нетривалий: не відбувається відкладення фторидів в глибини пір пошкодженої зубної емалі. Умовно кажучи, молекули цих речовин дуже великі, щоб проникнути глибоко. Вони пухко лежать на поверхні емалі і швидко видаляються при механічному впливі.
Глибоке фторування
Дійсно ефективним методом, який сприяє ремінералізації (відновленню) емалі, є глибоке фторування з використанням емаль-герметизирующего ликвида (комплект з двох рідин).
Термін "глибоке фторування" і власне саму технологію вперше розробив німецький професор А. Кнаппвост. Технологія діє на рівні зубних кристалів і враховує хімічну структуру зуба. Глибоке фторування - це послідовний комплекс маніпуляцій:
- очищення зубів і межзубного простору від нальоту і зубного каменю,
- ретельна сушка,
- нанесення рідини № 1 (містить фториди, солі магнію і міді),
- знову сушка,
- потім обробка зубів рідиною № 2 (гідроокис кальцію).
В результаті хімічної реакції між двома шарами утворюються субмикроскопические кристали фтористого кальцію, фтористого магнію, фтористої міді і гель кремнієвої кислоти. Кристали фторидів залишаються в мікропорах емалі протягом півтора-двох років і поступово виділяють іони фтору (до речі, концентрація останніх при цьому в 5 разів вище, ніж при застосуванні простого фторування), що і забезпечує ефективну ремінералізацію. А завдяки іонів міді забезпечується ще і довготривалий бактерицидний ефект.
Переваги глибокого фторування значні: зміцнення емалі, зниження гіперчутливості зубів, значне зменшення ризику розвитку карієсу і навіть збільшення терміну служби поставлених пломб.
Кому рекомендується фторування?
Комплексну систему глибокого фторування рекомендується проводити 1-2 рази на рік.
Особливо ефективно його застосування у дітей в період зміни зубів. Справа в тому, що зуб, який тільки прорізався, має незрілу, слабо мінералізовану емаль, процес її "дозрівання" триває ще приблизно 2 роки. Такі зуби легко пошкоджуються карієсом, а поширюється останній дуже швидко. Ще два періоди, коли надзвичайно високий ступінь активності карієсу, - це підлітковий вік і вагітність. Через активного росту різко підвищується потреба організму в мінеральних елементах, а гормональна перебудова веде до підвищення в'язкості слини і, як наслідок, до посиленого утворення зубного нальоту. Тому додатковий захист емалі в цей час просто необхідна.
Варто зазначити, що регулярне фторування зубів має велике значення для профілактики поверхневого карієсу, особливо у дітей. Проте воно є виключно допоміжним засобом, використання якого ні в якому разі не скасовує необхідності ретельного щоденного механічного видалення зубного нальоту.
До і після лікування, протезування