Багато пацієнтів стоматологічних клінік Миколаєва потребують додаткового зміцнення емалі зубів. Показаннями для зміцнення зубної емалі може бути профілактика карієсу або підвищена чутливість зубів - гіперестезія. Необхідність зміцнення зубів обумовлюється недоліком фтору і кальцію. Одна з процедур зміцнення зубної емалі - це ремінералізуюча терапія фторвмісними і кальцийсодержащими розчинами і лаками. Іони фтору і кальцію посилюють стійкість зубів до впливу кислого середовища і значно зменшують обмін речовин бактерій. Ремінералізація зубів дозволяє наситити зубну емаль іонами кальцію і фтору, що помітно уповільнює процеси утворення карієсу і руйнування зубів.
Ремінералізуюча терапія - це один з перспективних напрямків профілактики карієсу зубів. Вона грунтується на використанні ефекту ремінералізації для підвищення резистентності зубних тканин. Процеси ремінералізації емалі можливі завдяки двом властивостям емалі - проникності і здатності до відновлення свого складу або зміни його в напрямку посилення її резистентності. Проникнення і осідання в різних шарах емалі мінеральних іонів кальцію, фосфату і фтору ззовні веде до постійної нормалізації проникності в результаті новоутворення кристалів гідроксиапатиту в разі їх руйнування при початковій стадії карієсу. У интактную емаль іони ззовні надходять значно повільніше і в менших кількостях.
З метою профілактики та лікування початкових стадій карієсу в своїй роботі стоматологи-гігієністи використовують суміші, що містять елементи, необхідні для відновлення і зміцнення складу емалі. Основними компонентами ремінералізуючих сумішей є кальцій, фосфати і фториди в іонізованій формі, що входять до складу гідроксіфторапатіта емалі і сприяють її відновленню і зміцненню. Концентрація іонів в ремінералізуючих сумішах не повинна перевищувати 3-5%. Ремінералізацію емалі проводять такими методами: аплікація, полоскання, нанесення гелю або лаку, ротові ванночки, електрофорез, чистка зубів, флоссінг.
Для проведення ремінералізуючої терапії використовують 10% розчин кальцію глюконату і 0,2% розчин натрію фториду, які, чергуючи один з одним, вводять як за допомогою аплікацій, так і електрофорезу.
Досить ефективним засобом профілактики і лікування початкових стадій карієсу є ремодент. Ремодент - препарат, отриманий з кісток тварин, містить комплекс макро - і мікро - елементів, необхідних для ремінералізації емалі. Приблизний елементарний склад: кальцію 4,35%, фосфору 1,35%, магнію 0,15%, калію 0,2%, натрію 16%, хлору 30%, органічних речовин 44%, мікроелементів до 10%. Білий порошок, розчинний у воді. При контакті з емаллю зубів неорганічні елементи ремодента інтенсивно дифундують в її поверхневий шар, що веде до сприятливого зміни його біофізичних властивостей -проніцаемості і розчинності в кислотах. Після завершення всієї процедури не рекомендують приймати їжу протягом 2 год. Курс ремінералізірущей терапії складається з 15-20 аплікацій, які проводять щодня або через день. Після завершення курсу реминерализирующей терапії поверхню зубів доцільно покривати фторлаком. Повторний курс лікування показаний через 5-6 міс. Можна вводити 10% розчин кальцію глюконату і 0,2% розчин натрію фториду в поверхневий шар емалі за допомогою електрофорезу. Дітям рекомендується використовувати 5% розчин кальцію глюконату, так як він приємний на смак і не викликає негативних реакцій у дитини.
До і після лікування, протезування