Зубні пасти застосовують частіше, ніж зубні порошки. Вони більше відповідають гігієнічним вимогам: зберігають стерильність, тому що містяться в герметичних тубах, не забруднюються в процесі користування, мають лікувальні, профілактичні властивості, пластичні. Зубні пасти в меншій мірі стирають емаль зубів, не дратують тканини, не порушують фізіологічної рівноваги мікробної флори і активності ферментів слини, добре очищають зуби від нальоту, попереджаючи відкладення зубного каменю.
До складу лікувально-профілактичних зубних паст входять біологічно активні речовини, антисептики, антибіотики, препарати з лікарських рослин, ферменти, вітаміни, мікроелементи, солі. Їх використання не гарантує, що Ви зможете повністю відмовитися від послуг стоматолога, але може скоротити кількість походів до нього.
Обов'язкові компоненти зубних паст:
- абразиви (крейда, препарати кальцію, фосфору);
- пенообразующие речовини, що сприяють очищенню зубів і порожнини рота, що збільшують площу контакту лікарських засобів зі слизовою оболонкою і зубами;
- розріджувачі, які надають паст пластичні властивості (мед, гліцерин);
- сполучні і желюючий речовини, що запобігають розшарування паст (екстракт з морських водоростей, крохмаль, соки і т. д.)
Крім того, в пасти додають ароматичні речовини (аромати) і стабілізуючі компоненти.
Залежно від складу і впливу пасти ділять на гігієнічні та лікувально-профілактичні. Лікувальними властивостями володіє більшість паст. В якості біологічно активних речовин, що впливають на тканини зубів і ясен, використовують хлорофіл, сольові компоненти, мікроелементи, рослинна сировина і т. Д.
Існують кілька видів лікувальних паст:
- протизапальні
- усувають підвищену чутливість зубів до впливу різних подразників
- зменшують утворення зубного нальоту
- знижують набряк слизової оболонки ясен.
Гігієнічні зубні пасти володіють тільки очисними властивостями.