Пародонтоз спостерігається у 3 - 5% людей, протікає без виражених симптомів запалення. Кость розсмоктується повільно. Ознак запалення ясен майже не спостерігається. Коріння зубів оголюються поступово, внаслідок чого зуби виглядають подовженими. Оголені коріння зубів різко реагують на вплив холоду, тепла і хімічних подразників. Часто у хворих на пародонтоз на шиях зубів, особливо передніх, виникають клиновидні дефекти. У завершальній стадії хвороби розсмоктуються альвеоли зубів, особливо при запаленні ясен. Зуби розхитуються і випадають.
Протікає пародонтоз по-різному. У деяких хворих процес розвивається поступово, не супроводжуючись значними суб'єктивними відчуттями. Більшість зубів зберігається, лише поодинокі зуби доводиться видаляти. При сприятливому перебігу хвороби жувальна функція не порушується протягом тривалого часу (10 - 15 років). Цьому сприяють здоровий спосіб життя, раціональний режим праці і відпочинку, повноцінне харчування, задовільний загальний стан, ретельний і регулярний догляд за порожниною рота. Але в більшості випадків хвороба приймає агресивний перебіг, часто загострюється. При кожному рецидив (повторному прояві ознак хвороби) погіршується стан уражених зубів, до патологічного процесу залучаються сусідні ділянки пародонту.
Загострення пародонтозу сприяють перевтома, простудні захворювання, грип, порушення функції органів травлення, нервово-психічні стреси. Запальний процес може загострюватися в періоди менструації, вагітності, в клімактеричний період, а також при хворобах сечостатевої системи і т. Д.
Хворі стають нервовими, дратівливими. Думка про неминучу передчасної втрати зубів їх пригнічує. Відчуваючи неприємний запах з рота, вони намагаються не вступати в контакт з людьми, уникають спілкування, тобто змінюють свій стереотип. Це несприятливо позначається на характері людини, його взаєминах і працездатності.
Пародонтоз може супроводжуватися різними ускладненнями. Часті загострення призводять до розвитку одиничних або множинних абсцесів, пульпіту (запалення пульпи зуба), періодонтиту (запалення періодонта), периостита (запалення окістя), а іноді і запалення кісток щелеп та т. Д.
Погане пережовування їжі, обумовлене ураженням зубів, потрапляння всередину гною з зубодесневих гнійних порожнин і обсіменіння внаслідок цього мікробами шлунка, жовчного міхура, кишок призводять до запалення слизової оболонки шлунка, порушення діяльності інших органів травлення.
З зубодесневих кишень мікроби можуть через дихальні шляхи потрапити в бронхи і легені і викликати в них нагноєння. Гнійні вогнища в пародонтальних кишенях і продукти розпаду тканин можуть всмоктуватися в лімфатичні і кровоносні судини і викликати отруєння всього організму. При цьому хворі відзначають головний біль, нездужання, підвищення температури тіла. Гнійна форма пародонтозу іноді супроводжується захворюваннями серця (ендокардит), нирок, сечового міхура, запаленням суглобів і ін. Особливо часто такі ускладнення обтяжують перебіг захворювання у людей зі зниженим імунітетом.
Читайте в наступній статті про профілактику і лікування пародонтозу.